عبادی، معاون فرهنگی و پژوهش ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در جلسه تقدیر از خبرنگاران عنوان کرد:

مسیر مبارزه با قاچاق کالا، مسیر درستی است

اقتصاد پنهان – در جلسه‌ای با حضور معاون فرهنگی و پژوهش و مدیرکل روابط عمومی و امور رسانه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از خبرنگاران رسانه‌های داخلی تقدیر شد.

به گزارش اقتصاد پنهان، سید محمدرضا عبادی، معاون فرهنگی و پژوهش ستاد در این نشست ضمن تبریک روز خبرنگار و تقدیر از تلاش خبرنگاران، به اهمیت نقش رسانه‌ها اشاره کرد و گفت: رسانه‌ها از ارکان مبارزه با فساد هستند که در مبارزه با قاچاق نیز نقش مهم و بسزایی را ایفا می‌کنند.
وی با بیان اینکه انعکاس خبر باید بر مبنای واقعیت باشد، رعایت اصول حرفه ای و تعهد اخلاقی را از معیارهای ارزشمند این حوزه برشمرد و افزود: نقد منصفانه امری خطیر است و هدف خبرنگار باید سازندگی و بهبود شرایط باشد نه پیگیری اغراض حزبی و سیاسی.
عبادی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در زمینه کاهش 50 درصدی حجم قاچاق طی 3 سال گذشته گفت: حجم قاچاق از 25 میلیارد دلار به 12.6 میلیارد دلار در سال 95 رسیده است که نشان می دهد مسیر مبارزه با قاچاق کالا، مسیر درستی است.
معاون فرهنگی و پژوهش ستاد با اشاره به مولفه‌های رونق اقتصاد در کشور گفت: رونق اقتصادی در کشور تابع شرایط و زمینه های بسیاری است که یکی از آنها مبارزه با قاچاق کالا است.
وی تهیه و برآورد آمار قاچاق را از وظایف ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز دانست و افزود: کارگروه برآورد حجم قاچاق متشکل از ده نهاد از جمله وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی است که به دقت کار را دنبال می‌کنند و آمار ارائه شده نشات گرفته از تلاش این کارگروه است.
معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ادامه داد: در عین حال برخی افراد روش برآورد آمار قاچاق به لحاظ تجارت بین کشوری را مطرح می‌کنند که این شیوه خطای٣ تا ٥ درصدی را به همراه خواهد داشت.
عبادی در پاسخ به نامحسوس بودن کاهش 50 درصدی حجم قاچاق در بازار گفت: از مجموع 12.4 میلیارد دلار قاچاق مهارشده در کشور، حدود 7 میلیارد دلار آن مربوط به قاچاق خروجی از جمله سوخت بوده است.